Boşandıktan Sonra Hemen Başka Biriyle Evlilik Yapabilirmiyim ?

Boşanma davanızın kesinleşmesinin ardından erkek olan taraf herhangi bir bekleme süresi olmadan başka bir evlilik yapabilir. Yeni bir evlilik yapabilmesi için herhangi bir süre beklemesine gerek kalmayacaktır. 

Boşanma davasının kesinleşmesinin ardından kadın olan taraf için ise Medeni Kanun bekleme süresi öngörmüştür. Boşanma davasının kesinleşmesinin ardından kadın için 300 günlük bir bekleme süresi öngörülmüştür. Kadın boşanma davasının kesinleşmesinin ardından 300 gün geçmedikçe yeni bir evlilik yapamayacaktır. Bu sürenin öngörülemesinin nedeni, kadının hamile olması ve doğacak çocuğun korunmasıdır. Doğabilecek çocuğun nesebeinin belirlenmesi konusunda karışıklıkların oluşmaması için iddet müddeti düzenlenmiştir.

Bu süreyi beklemek istemeyenler " iddet müddetinin kaldırılması " davası için mahkemeye başvurmalıdır. Boşanma avukatına başvurarak bu sürenin bir hafta içinde kaldırılması sağlanabilmektedir. Mahkemeye başvurulduğu takdirde bu sürenin kaldırılması karar bağlanır. Bu kararın veilmesinin ardından yeniden nikah yapmak mümkün olabilcektir. Aile Mahkemesi, kadının hamile olup olmadığının tespitini ister. Hamile olmadığının tespit edilmesi halinde dava kabul edilir ve iddet müddeti kaldırılır. 
Paylaş
WhatsApp Destek